Знання про РДУГ — найкращий UX-дизайнера друг

Tim Roman
uxuiua
Published in
9 min readJan 20, 2024

--

Забудькуватість, неуважність, проблеми з фокусуванням уваги, гори завдань розкиданих по різноманітних чатах, перевантажений календар, відволікання на різноманітні завдання, надмірна кількість сповіщень …

І все це становить лиш один мій робочий день! Часом я настільки перевантажений сповіщеннями, що пропускаю важливі події, що тягне за собою вкрай неприємні наслідки.

Уявіть, що ви хочете знати все на світі, але швидко втомлюєтесь від самого процесу пізнання. Вам надскладно вчитися — на фізичному рівні неможливо всидіти, постійно щось відволікає. Про таких кажуть «талановитий, але ледачий». Проте це неправда, лінню тут і не пахне. Справа геть в іншому.

І інше тут — розладу дефіциту уваги з гіперактивністю (РДУГ). Звідки я це знаю? РДУГ мій друг на щодень. Been there, done that!

Чому я пишу цю статтю?

Користувач із РДУГ це «вередливий» користувач, який буде стрибати зі сторінки на сторінку, і при найменшій проблемі просто покине ваш сайт. Щоб задовольнити його, команда розробки має вкласти багато ресурсів і викрутити юзабіліті на екстремальний рівень. Щоб зробити це, треба, насамперед, зрозуміти і відчути біль користувача.

Що за друг отой РДУГ?

За даними інституту ментального здоровʼя США РДУГ — це розлад розвитку, пов’язаний з постійними проявами неуважності, гіперактивності та/або імпульсивності. Його симптоматика проявляється ще в дитинстві може продовжуватися в підлітковому та дорослому віці. Причини РДУГ переважно генетичні. Симптоми розладу можуть суттєво заважати повсякденній діяльності та стосункам людини.

Основні ознаки РДУГ включають:

  • Неуважність: Труднощі зі утриманням уваги, втратою речей, легким відволіканням, труднощами в організації виконання завдань.
  • Гіперактивність: Надмірна рухливість, неспроможність залишатися на одному місці, поспішність, тривожність.
  • Імпульсивність: Неспроможність чекати своєї черги, виражена імпульсивність у прийнятті рішень, труднощі в контролі власної поведінки.
  • Незграбність в спілкуванні. Невміння знайти момент, щоб висловити свою думку. Бажання негайно щось розповісти, перебиваючи співбесідника.

Ці симптоми можуть варіюватися в інтенсивності та комбінуватися з іншими ментальними вадами. Всього у нас є два ADHD стільці: одні сідають на неуважність, інші — на гіперактивність та імпульсивність, а деякі щасливчики умудряються всидіти на двох.

Зображення: Christopher Ott, Unsplash

Вектор неуважності включає:

  • труднощі з утриманням уваги;
  • відсутність пильності до деталей;
  • труднощі зі сприйняттям на слух;
  • проблеми із дотриманням інструкцій.

Також спостерігається забудькуватість, порушення відчуття часу, відволікання на сторонні думки. Виконувати завдання така людина може тільки при можливості утримувати увагу тривалий час.

Вектор гіперактивності та імпульсивності включає:

  • надмірна тривожність;
  • метушливість;
  • труднощі з сидінням на місці;
  • надмірну балакучість;
  • труднощі з очікуванням;
  • перебивання інших.

Проблема діагностики розладу ускладнюється ще й тим, що в Україні ще тримається тенденція упередженого ставлення до психотерапії, що виливається у дуже викривлену статистику і відсутність симетричного лікування. Ну і як було вище зазначено — на цей момент в Україні РДУГ не діагностують офіційно, і, відповідно, сертифікованих препаратів теж немає.

Насправді, досить складно вмістити всю інформацію в цю статтю, тож рекомендую ознайомитись з усіма аспектами цього нейрорізноманіття (neurodiversity) тут. Також вкінці буде наведено перелік джерел, які в тій чи іншій пропорції були використані в цій роботі.

Як бачимо, РДУГ це велетенське поле для дослідження та розробки UX рішень, які зроблять життя носіїв цієї менталочки хоча б трішки легшим.

Як ми, як UX-дизайнери, можемо “домовитися” з другом РДУГом?

Перш за все — визначте свою цільову аудиторію. Потім кількісними дослідженнями, або desk research-ем дослідіть кількісні показники носіїв РДУГ та класифікуйте їх типи. Це дасть вам цінну інформацію для пріоритизації проблем, які треба вирішити.

Отже, є 3 категорії симптомів, які загально характеризують поведінку людини із РДУГ. Розглянемо як їх враховувати.

Неуважність

Контекстне сегментування

Рекламні банери в будь-якому більш менш населеному місті тільки що на голову не сиплються. В інтернеті інформаційного шуму не менше. Такі активні сенсорні стимули роблять життя людини із РДУГ новим колом пекла.

Зображення: texty.org.ua

Ми маємо врахувати цей біль при проектуванні інтерфейсів — пропоную створювати якомога природніший маппінг та відображати якомога менше інформації, що не входить в контекст процесу, який виконує користувач.

Хорошим прикладом є Asana. Вона відображає контекстні дії завдання тільки при наведенні на нього курсором. Що і логічно — серед великого списку завдань користувач може легко загубитись і натиснути на дію небажаного завдання. А так — користувач навів на завдання і дії праворуч відображаються тільки в межах цього рядка.

Зображення: Приклад природнього маппінгу Asana

Фокусування на важливому

Великі форми, які користувач мусить заповнювати — це одна з ахілесових пʼят щасливого власника РДУГ. Тут треба користуватись вдалим досвідом. На прикладі інтерфейсу, який розробила команда axicube.io — ми можемо бачити, як фон позаду форми затемнюється, тим самим підсилюючи фокус на зоні, з якою буде працювати користувач.

Зображення: Axicube.io, приклад фокусування уваги на поточному контексті

Забезпечте користувачам зі РДУГ достатній рівень контрастності кольору, типографії та іконографії. Важливо створити візуальну ієрархію, яка чіплятиме і спрямовуватиме погляд користувача. До прикладу — варто обирати темно синій шрифт для білого фону, оскільки він (неочікувано) краще контрастує з білим ніж чорний. Заголовок має бути великим, а сам контент менш помітним, але все ж таки читабельним.

Не відволікайте користувача: приховуйте елементи, які не стосуються первісної задачі контексту або зменшуйте їх контраст. Хорошою ілюстрацією задовільного контрасту є Dropbox paper, Quizlet та Invision.

Зображення: Dropbox Paper

Розкривайте інформацію поступово. Чому це працює розповість вичерпне дослідження Nielsen Norman Group https://www.nngroup.com/articles/progressive-disclosure/

Чергуйте невеликі частини тексту з картинками. Люди із РДУГ швидко втрачають цікавість і періодично потребують додаткової стимуляції. Відео і картинки допоможуть утримати вічно блукаючу увагу ADHD-шника. Рядок тексту має бути коротким (45 символів — ідеально), 100 символів уже на межі легкого сприймання. В попередньому реченні їх, до речі, 85.

Втрата орієнтації в часі

Люди із цим ментальним розладом погано відчувають плинність часу. Прокрастинація, овертайми і всі інші вершники проблем тайм-менеджменту звідси. Щоб загоїти цю рану, можна заздалегідь спрогнозувати час, який потрібно буде витратити на завдання. Це допоможе користувачеві структурувати та ефективно керувати своїм часом. Класний приклад — блог InVision. Кожна стаття супроводжується прогнозованим часом прочитання та прогрес баром.

Inside Design блог від Invision

«Склєроз»

Забудькуватість — це друге імʼя РДУГ. Прочитане секунду тому — забувається, а коли плани змінюються, то попередні завдання миттю вилітають з голови. Тому нам потрібно допомогти людині відновлюватись після кожної такої амнезії.

Сповіщайте про ненадіслані листи. Впроваджуйте accessible індикацію з достатнім рівнем акцентування, щоб достукатись до уважності користувача. Хороша ілюстрація — індикація чату, де користувач забув відправити повідомлення. Інтерфейс акцентує на тому, що повідомлення поміщено в Чернетку.

Більше дофаміну богу дофаміну

Дослідження показують, що люди зі РДУГ мають нижчий рівень дофаміну. Саме цей нейромедіатор формує мотивацію до дії, винагороджуючи задоволенням за виконання завдання. Тому, аби компенсувати брак мотивації та уваги, таким людям дуже важлива гейміфікація складних завдань. Це відкриває нам, UX дизайнерам, цілий спектр потенційних рішень.

Гіперактивність та імпульсивність

«Поперед батька в пекло»

Внутрішня і зовнішня гіперактивність людей з РДУГ стимулює їх нервову систему до постійної діяльності, тож очікування в черзі для них перетворюється на каторгу. Що ми можемо з цим зробити? Duolingo, наприклад, під час завантаження чергового уроку подає цікаві факти і паралельно розважає користувача кумедною анімацією свого маскота.

Зображення: Duolingo. Екран завантаження уроку.

Чим не рішення? Поки ти очікуєш, твоєму мозку є над чим подумати. Гарна модель поєднання користі і розваги.
В цілому ці правила гарно лягають і на нейротипових людей. Чому в початкових класах школи уроки тривають по 30 хвилин, потім 45, а у ВНЗ вже по 1.5 години? Шкільна система враховує, що дитячий мозок ще не здатний ефективно тримати когнітивне навантаження більше ніж 45 хв. Плюс, в дитячому віці багато дітей мають РДУГ, який може «затихнути» при дорослішанні. А от від студента ВНЗ вимагають достатньої сформованості структур мозку, щоб перетерпіти півтори години каторги.

Довге бубніння телефонного оператора в голосовому меню — данина способу взаємодії. В телефонному режимі всі варіанти на один екран не виведеш. Але і проходження онлайн-квізів теж можна зіпсувати. Мені траплялись тести з велетенською кількістю питань, і після кожного потрібно було чекати пару секунд, допоки система подумає. А чому б це не реалізувати так, щоб користувач міг легко продовжити далі, а система опрацьовувала попереднє питання на фоні? За умови, що питання незалежні одне від одного (паралельне проходження тесту) — це цілком реалістичний сценарій.

Чому РДУГ супердруг?

Все у цьому світі побудовано за принципом балансу. Кожен недолік збалансовується перевагою, і нейровідмінні люди не є виключенням. Тому, окрім вищенаведених проблем, люди з РДУГ мають і свої суперсили.

Ми, як UX дизайнери, можемо скористатись цими суперсилами, щоб створити користувачам гармонійний, зручний досвід користування, а бізнесу відкрити можливості для реалізації своїх продуктів та сервісів.

Так, бізнес вже давно побудував схеми монетизації проблем людей із РДУГ. Це і токсичні продукти (препарати із ефектом плацебо), і цілком корисні речі на зразок pomodorro.

Але, створюючи досвід для користувачів РДУГ, варто не обмежувати продукт рамками Accessibility гетто. Людям некомфортно відчувати себе якимись не такими. Достатньо згадати приклад автора першої успішної картоплечистки, Сема Фарбера. Він створив свій продукт, враховуючи потреби своєї дружини, яка мала артрит, але не акцентував увагу на тому, що його продукт спеціально розроблений для людей із хворобою. Потім саме користувачі, вражені зручністю ручки інструменту, розповсюдили відгуки за допомогою сарафанного радіо. Про стигму можна прочитати більш детально в книзі Дона Нормана «Дизайн звичних речей».

Дональд Норман — Дизайн звичних речей (видавництво КСД)

Гіперфокус

Одним із таємних рецептів успішності носіїв РДУГ є гіперфокус. Згідно із Заявою Європейського консенсусу щодо діагностики та лікування розладу у дорослих, гіперфокус — це інтенсивна форма ментальної концентрації або візуалізації, яка концентрує свідомість на предметі, темі чи завданні.

При РДУГ мислення та формування думок відбувається повільніше ніж у нейротипових людей. Людям із РДУГ може бути надзвичайно складно організовувати робочий процес, але водночас вони можуть надмірно зосереджувати свою увагу, наприклад, на роботі повʼязаній із творчістю та креативом.

Зображення: ElisaRiva

Суперемпатія

Носії РДУГ часто мають природні навички емпатії на максималках. Вони володіють дивовижною здатністю відчувати потреби, переживання та біль інших людей. Це як шосте чуття. У сфері UX дизайну супер-емпатія є тузом в рукаві, що допомагає створити зручні продукти. Дизайнер з РДУГ — це адвокат і брат користувача. Враховуючи особливості (обмеження та переваги) людей із РДУГ, ми здатні побудувати неймовірний досвід користування продуктом. Дотримуватись високих стандартів Accessibility легко, якщо при створенні UI завжди ставити себе на місце користувача і намагатись подивитись на світ його очима.

Висновок

Люди з РДУГ мають якості, що їм допомагають та особливості, які дещо обмежують. Ми, як UX-дизайнери, маємо їх враховувати при створенні продуктів із високими стандартами доступності. Зокрема застосовуючи:

  • для подолання неуважності — контекстуальне сегментування, фокусування на важливому, тайм-менеджмент, нагадування про завершення, гейміфікацію;
  • для подолання гіперактивності та імпульсивності — мінімізацію часу очікування або його урізноманітнення;
  • для суперсил — підсилення їх позитивного впливу.

Використання знань про особливості РДУГ принесе користь усім — і користувачам, і UX-дизайнерам, і бізнесу. Пам’ятайте, що наше завдання — створити максимально приємний та корисний продукт для кожного користувача.

Джерела:

--

--

Tim Roman
uxuiua

User-first Design - Business forward Impact